Bâki Kalan Bu Kubbede Bir Hoş Sadâ imiş
Balkanlar - Trakya'nın Tek Internet Televizyonu
 
Yayında :
Klipler
 
 
Balkanların Sesi                    Bâkî kalan bu kubbede bir hoş 'sadâ' imiş                   SEDATV.NET                   Rumelinin Sesi                   SEDATV.NET                  
 

Kosova-Sırbistan meselesinde yeni gelişme

 

Kosova ile Sırbistan arasında yaşanan gerilimde diyalog açısından yeni bir gelişme yaşandı.

...Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Kosova ve Sırbistan temsilcilerinin Ohri Anlaşmasının uygulanmasıyla ilgili başlatılan müzakerelerde akıbeti bilinmeyen şahıslara ilişkin metin üzerinde anlaşmaya vardıklarını duyurdu.

Borrell, Twitter hesabından Kosova ve Sırbistanın temsilcilerinin Ohri Anlaşmasının uygulanmasıyla ilgili dün Brükselde başlattığı müzakerelerle ilgili açıklama yaptı.

Tarafların başmüzakerecilerinin dün yapılan toplantıda akıbeti bilinmeyen şahıslara ilişkin beyannameyle ilgili metin üzerinde anlaşmaya vardıklarını duyuran Borrell, bunu normalleşme yolunda "ilk adım" olarak niteledi.

Borrell, metnin liderler nezdinde onaylanması için bir toplantı düzenleyeceğini bildirdi.

Sırbistan ve Kosovanın, normalleşmeye giden yol ve anlaşma ekine ilişkin taahhütte bulunduğunu anımsatan Borrell, "AB, her ikisinin de kendisinden tüm yükümlülükleri yerine getirmesini ve bir an önce uygulamaya başlamasını bekliyor. Taraflar herhangi bir tırmanıştan kaçınmalıdır. Taahhütlerinin Avrupa yollarına tercümesi devam ediyor." değerlendirmesini yaptı.

SIRBISTİN-KOSOVA İLİŞKİLERİ

Kosova Başbakanı Albin Kurti ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, 18 Martta ABnin ara buluculuğunda Kuzey Makedonyanın Ohri kentinde yaklaşık 12 saat süren müzakerelerde iki ülke ilişkilerinin normalleşmesini sağlayacak anlaşma konusunda mutabakata varmıştı.

Kamuoyuna duyurulan Kosova ile Sırbistan ilişkilerini normalleştirecek 11 maddelik anlaşma, Sırbistanı Kosovanın bağımsızlığını tanımaya zorlamasa da her iki ülkenin birbirlerinin pasaport, diploma ve araç plakaları dahil resmi belge ve sembollerini tanımasını şart koşuyor. Kosovadan ise ülkede çoğunlukla Sırpların yaşadığı yerleşim yerlerinde öz yönetim haklarına sahip olacak bir "Sırp Belediyeler Birliği" kurması talep ediliyor.

Kosova, 117 ülke tarafından bağımsız devlet olarak tanınmasına rağmen, kuzeyinde devam eden etnik gerginlikler ve Birleşmiş Milletlere üye olamaması nedeniyle "Avrupanın donmuş ihtilaf bölgeleri"nden biri olarak nitelendiriliyor.

Sırbistan, 2008de tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Kosovayı kendi toprağı olarak görüyor.

Belirli aralıklarla karşı karşıya gelen Sırbistan ve Kosova, AB ara buluculuğunda 2011de başlatılan Belgrad-Priştine Diyalog Süreci kapsamında ilişkilerin normalleşmesi ve nihayetinde iki ülkenin birbirini tanıması için ortak yol bulmaya çalışıyor.

 
Tarih       : 09 Nisan 2023
 
 

En iyi mobil görünüm için:

Telefonunuzda "Google Chrome" kullanınız. Uzun metinlerde en alttaki "Basitleşmiş görünümü göster" seçiniz.

Örnek seçim için tıkla!


Seda Tv, sedatv, tv seda, sedatv net, web tv izle, klip tv izle, trakya tv kanalı izle, ip tv izle, canlizle,edirnetv,kırklarelitv,tekirdagtv,balkantv,rumelitv,tv kanalı izle, internet tv izle, online tv izle, Seda tv izle,islam tv.dini belgesel,balkanla

 

Tüm Hakları Saklıdır. | All Rights Reserved |Copyright SEDATV © 2020

 SEDA TV  

 Baki kalan gök kubbede hoş bir seda imiş

 

 

 

Mobil Sürüme Geçiş